تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

از تبلیغات تا واقعیت

شعار و تبلیغی که امروزه در سایتها بسیار به چشم می خورد این است که ” دستگاه های تصفیه هوا، آلودگی هوا را از بین می برند”. بیشتر مردم چنین ذهنیت و برداشتی را از دستگاههای تصفیه هوا دارند و متاسفانه برخی افراد هم به خاطر منافع اقتصادی خود و برای فروش بیشتر اجناسشان ، چنین تبلیغاتی رو انجام می دهند.

ولی واقعیت این است که هیچ کدام از دستگاه های تصفیه هوا ، نمی تواند آلودگی هوا را به معنای عام ، از بین ببرد و اکسیژن خالص را جایگرین ان کند.

پس این سوال پیش می آید که واقعیت دستگاه های تصفیه کننده هوا چیست؟

دستگاه های تصفیه هوا، دستگاه هایی هستند که اندازه های مختلفی دارند. از دستگاههای کوچک مدل گردنی برای استفاده شخصی و برای تصفیه هوای داخل ماشین، گرفته تا دستگا ههای تصفیه بزرگ برای مصارف خانگی و صنعتی.

این دستگاهها می تواندد هوای فضای بسته را پالایش کنند. و مواد حساسیت زا ف بعضی از میکروب ها، گرد و غبار را پاک کنند.
باید توجه کنیم که دستگاه های تصفیه هوا همانطور که مدل های مختلفی دارند ، کارآیی متفاوت و بازده متفاوتی هم دارند.
در کل هر وسیله ای که بتواند هوا را از برخی آلودگی ها مانند گرد و غبار یا انواع بخار و گاز الوده، پاک کند ، مطمئنا مفید است.
اساس کار دستگاههای تصفیه هوا ، فیلترهای انهاست.بنابراین باید دید که دستگاههای تصفیه هوا از چه فیلترهایی استفاه می کنند.برای آشنایی با انواع فیلترها اینجا کلیک کنید

نحوه کار دستگاههای تصفیه هوا

نحوه کار ستگاههای تصفیه هوا به این صورت است که هوای محیط به درون محفظه کشیده می شود و بعد از عبور از لایه های مختلف فیلترها(فیلترها لایه های مختلفی دارند، فیلتر گرد و غبار ، فیلتر ریزگرد، فیلتر مواد آلرژی زا، فیلتر کربن فعال شده مانند بوی سیگار و …)، هوا دوباره به فضا دمیده می شود.
تصفیه هوا با روش های مختلفی صورت می گیرد.معمولا دستگاه های تصفیه هوای فیلتر دار، فیلتر هپا و فیلتر کربن اکتیو) از بی خطر ترین روش های تصفیه هوا هستند.اما روش هایی که بر اساس تولید اکسیژن فعال (اوزون) ، یونیزاسیون، یو وی و …، هستند با استفاده از فعل و انفعالات شیمیایی ، هوا را تصفیه می کنند.بنابراین توصیه می شود که برای محیز های کوچکی مانند اتاق ها از دستگاه تصفیه هوای فیلتر دار استفاده شود.

دستگاه تصفیه هوا

به هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید ببینیم که چه انتظاری را ازین دستگاه داریم و آیا دستگاه مورد نظر، انتظار ما را برآورده خواهد کرد یا نه.به عنوان مثال باید توجه داشته باشیم که هر یک از دستگاه های تصفیه هوا بر اساس نوع و اندازه برای فضا و محدوده مشخصی طراحی شده اند. دستگاه های تصفیه هوای خانگی برای فضای کوچکی هستند و نباید انتظار داشته باشیم که فضای زیادی را پالایش کند.

علاوه براین برخی دستگاهها فقط دارای فیلتر ساده هستند و برای تصفیه مواد شیمیایی موجود در فضا مناسب نیستند.

بنابراین حتما باید به فیلتر استفاده شده در دستگاه ها دقت کنیم.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید